POKRETOM DO ZDRAVLJA
Program UIR Zagreba provodi partnerstvu s Udrugom "Joga u svakodnevnom životu" u razdoblju od 1. srpnja 2025. godine do 30. lipnja 2026. godine. Veći dio aktivnosti organiziran je u prostorijama UIR Zagreba, dio u malom bazenu Zimskog plivališta "Mladost", a dio u planinskim ili brdskim područjima RH. Program je usmjeren na osobe s invaliditetom uzimajući u obzir i njihovu dob i besplatan je za sve članove UIR Zagreba.
CILJEVI
Opći cilj: unaprijediti zdravlje invalida rada i ostalih osoba s invaliditetom.
Specifični ciljevi su: unaprjeđenje opće fizičke izdržljivosti, poboljšanje ravnoteže i koordinacije, smanjenje stresa i promicanje mentalnog zdravlja, povećanje fleksibilnosti i smanjenje bolova u tijelu, prevencija i rehabilitacija ozljeda,unaprjeđenje kardiovaskularnog zdravlja i izdržljivosti.
PROGRAMSKE AKTIVNOSTI
Vježbe u vodi predstavljaju izuzetno korisnu aktivnost, osobito za osobe s invaliditetom, jer pružaju niz zdravstvenih prednosti. Voda, pružajući dodatnu podršku tijelu, smanjuje opterećenje na zglobove i mišiće, olakšavajući kretanje. Otpor vode, koji je deset puta veći od otpora zraka, čini tu aktivnost idealnim sredstvom za unapređenje zdravlja jer omogućuje učinkovite vježbe uz minimalan rizik od ozljeda. Kroz vježbe u vodi potiče se poboljšanje cirkulacije, jačanje mišića, povećanje fleksibilnosti i, u konačnici, opuštanje tijela. Aktivnost je pogodna za sve dobne skupine i osobe različitih tjelesnih sposobnosti, a niska razina rizika od ozljeda čini je sigurnom i učinkovitom.
Korektivna gimnastika usmjerena je na poboljšanje držanja tijela, posturalne ravnoteže i funkcionalne pokretljivosti. Aktivnost obuhvaća različite vježbe istezanja, jačanja mišića leđa, trbuha i ramena, uz razvoj tehnike disanja, čime se osnažuju mišići koji podržavaju kralježnicu i leđa, smanjuju napetost i bol i poboljšava opća stabilnost tijela. Korektivna gimnastika posebno je korisna za osobe s posturalnim problemima kao što su skolioza ili kifoza, kao i za one koji pate od bolova u leđima ili drugih mišićno-koštanih tegoba, a takvih je najviše među korisnicima UIR Zagreba. Osim toga, ovaj oblik vježbanja doprinosi prevenciji ozljeda i općem poboljšanju zdravlja.
Kineziterapija je specifična aktivnost koja koristi prilagođene vježbe i tehnike kako bi se poboljšala funkcionalnost tijela i zdravlje korisnika. Vježbe su prvenstveno usmjerene na donje ekstremitete i rameni obruč s ciljem reguliranja pokretljivosti, jačanja mišića, smanjenja boli i u konačnici poboljšanja općeg zdravlja. Iako se vježbe provode u grupnom obliku, one se prilagođavaju i individualnim potrebama svakog korisnika, uzimajući u obzir njihovo zdravstveno stanje, tjelesne sposobnosti i ciljeve rehabilitacije. Kineziterapija je od velike koristi osobama koje se oporavljaju od ozljeda ili operacija, kao i onima koji imaju kronična stanja poput artritisa, osteoporoze ili neuroloških poremećaja.
Tai Chi je drevna vještina kretanja iz Kine koja kombinira mirne, usporene pokrete s tehnikama dubokog disanja i mentalne koncentracije. Iako se u Hrvatskoj smatra nekonvencionalnom metodom unaprjeđenja zdravlja, već je prihvaćena u nekim zdravstvenim ustanovama kao terapijski pristup. Tai Chi se često naziva "meditacija u pokretu" zbog svog učinka na fizičko zdravlje, mentalnu ravnotežu i duhovnu dobrobit. Vježbe Tai Chi-ja su prilagodljive za sve dobne skupine i razine tjelesnih sposobnosti, uključujući osobe s invaliditetom, jer su mekane, ritmične i kontinuirane. Ova prilagodljivost omogućuje svakom korisniku da vježbe izvodi prema vlastitim mogućnostima i tempu. Tai Chi poboljšava ravnotežu, koordinaciju i fleksibilnost, smanjuje stres i anksioznost i potiče opuštanje uma i tijela.
Joga predstavlja sveobuhvatan sustav koji, kroz asane, tehnike disanja, opuštanja i meditacije, doprinosi fizičkom, mentalnom, duhovnom i društvenom zdravlju. UIR Zagreba će aktivnost provesti u partnerstvu s Udrugom "Joga u svakodnevnom životu" Zagreb. Suvremen način života, prepun stresa i izazova, osobito utječe na osobe s invaliditetom koje su svakodnevno suočene s naporima i izazovima u ostvarivanju kvalitete života, unatoč često nepovoljnim okolnostima. Joga se pokazala izuzetno učinkovita u smanjenju stresa, prevladavanju tjelesnih ograničenja i jačanju unutarnje ravnoteže.
Planinarenje uključuje hodanje ili penjanje po prirodnim stazama u planinskim ili brdskim područjima, što značajno doprinosi zdravlju srca i pluća, jačanju mišića donjih ekstremiteta i poboljšanju kondicije i izdržljivosti. Osim fizičkih dobrobiti, boravak u prirodi ima i pozitivan učinak na mentalno zdravlje, smanjujući stres i promovirajući osjećaj smirenosti i opuštanja.
Program je sufinanciran u okviru Javnog natječaja za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom iz Proračuna Grada Zagreba za 2025..